Mobilya sektöründe ihracat şansı yüksek

Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nda konuşan Ali Rıza Ercan, ihracatın önemine değinerek, "İhracat şansı en yüksek sektörlerden biri mobilya sektörüdür" dedi.

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, İtalya'nın yılda 20 milyar dolar, Türkiye'nin ise 1 milyar dolar düzeyinde ihracat yaptığını belirterek, "İhracat şansı en yüksek sektörlerden biri mobilya sektörü" dedi.

Ankara Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Altınpark Anfa Fuar Merkezi'nde açıldı. Ercan, dünya mobilya sektörü içerisinde Türkiye'nin önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu iyi kavrandığı takdirde el yapımı mobilyada İtalya ile yarışacak tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Sektör sıkıntı yaşıyor
İtalya'nın yılda 20 milyar dolar, Türkiye'nin ise 1 milyar dolar düzeyinde ihracat yaptığını anlatan Ercan, bu oranların Türkiye'de mobilya sektörünün verilmesi gereken önemi gösterdiğini kaydetti. Ercan, "İhracat şansı en yüksek sektörlerden biri mobilya sektörü" dedi.

Fuara katılan firma sahipleri, ekonomik kriz nedeniyle sektörde sıkıntı yaşandığını, satışların yüzde 50 oranında düştüğünü ifade ettiler.

Ürünleri geçen yılın fiyatlarıyla sattıklarını belirten firma temsilcileri, "Üretimi düşürdük. Bazı firmalar işçi çıkardı, bazı firmalar ise işçi maaşlarına zam yapmadı" diye konuştular.

Bize ihracatı anlatın
Bazı firma sahipleri, krizden çıkmak için "konut, otomobil ve beyaz eşya sektöründeki gibi süreli bir vergi indirimiyle piyasanın canlandırılabileceğini", bazı firma sahipleri ise bunun yeterli bir çözüm olmayacağını, devletin mobilya sektöründe ihracatın önünü açmasını istediklerini söylediler. Bir firma sahibi, "Bize ihracatın nasıl yapılacağını anlatsınlar. Bu konuyu yeterince bilmiyoruz. Bu nedenle ihracattan korkuyoruz. Bu konuda devletin görevlendirdiği kişiler gelsin, bize bilgi versin. Nasıl ihracat yapabiliriz? Dışarıya nasıl mal gönderebiliriz? Bunları bize anlatsınlar" diye konuştular.

165 firma katılıyor
Fuarda, swarovski taşlı mobilyalar, ünlü ressamların tablolarının ve tarihi eserlerin bilgisayar ortamında basıldığı sehpalar, parlak kumaştan çeşitli eşyalar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ev ve ofis mobilyaları, aksesuarları, ev tekstil ürünlerinin sergilendiği fuara 165 firma katılıyor. 975 çeşit ürün ve modelin sergilendiği belirtilen fuar, 22 Mart 2009 tarihine kadar gezilebilecek.