Türkiye'nin En Büyük Mobilya Sitesi.
19 Nisan 2014, Cumartesi

Firma Girişi

 
Şifremi Unuttum
 
,

Son Eklenen Firma

 
 
Mutfaktan salona yolculuk


Eski bakır kap kacaklar, yeni evlere dekor oluyor Ömer ustanın ellerinde... 45 yıldır bakırla hemhal olan usta, kaplardan fiskos masası, sürahilerden masa ayakları yaparak bakırı günümüze taşıyor. Arzusu, yeni neslin atalarının neler kullandığını yaşayarak görmeleri...

Ersan temizel

Mutfaktaki bakır eşyaların yerini çelik ve porselen eşyalar alınca bakırcılık mesleği de cazibesini kaybetti. Son bir gayretle ayakta kalan bakır ustaları ise eski eşyaları dekoratif ürünlere dönüştürüyor; Ömer Tüfekçi gibi. Ömer Usta, bir zamanlar yemek pişen bakır kazanları süsleyip fiskos masasına çeviriyor. Ömer ustanın süslediği bakır ibrikler misafir odalarında dekoratif eşya olarak kullanılıyor.

Bakır ustalarının sayısı gün geçtikçe azalıyor ve mevcut bakır ustaları mesleklerini sürdürebilmek için mücadele ediyor. Ömer Tüfekçi, tam 45 yıldır mesleğini yaşatmaya ve evini geçindirmeye çalışıyor. Ömer usta, cazibesini yitiren mesleği hakkında şunları anlatıyor: “Bana gelen eski bakır kaplardan yeni ve dekor amaçlı ürünler yapıyorum. Bunlardan birisi bakır kazan, kapağı ve sürahiden yaptığım fiskos masası. Kadınlar evlere mobilya ürünü olarak fiskos masası alıyor. Bunu dikkate alarak misafir odalarına konulan bakır kaplardan fiskos masası yaptık. Motifle süslediğimiz kazan kapağını ve sürahiyi fiskos masasının ayağı yaptım. Kazanı da bunun üzerine koydum. Bu ürünü alan insanlarımız üzerine yuvarlak cam kestiriyor. Kazanın üzerine koyuyor ve fiskos masası olarak yerini alıyor.”

Ömer usta eski günleri hasretle yâd ediyor: “O zamanlar evlenecek çiftlerin ilk uğrak yeri bakırcılar çarşısıydı. Mutfak eşyalarının neredeyse tamamı buradan temin edilirdi. Siparişleri yetiştirmek için durmadan çalışan ustaların çekiç sesleri çarşıda yankılanırdı. Mutfakta bakır eşyaların yerini çelik, cam, porselen ve benzeri eşyalar alınca bakır kap üretimi kalmadı.”

Dekoratif bakır eşyalar yapmaya başladığında meslektaşlarından “Bakıra süs mü yapılırmış?” diye tepki görmüş Ömer usta, ama aldırış etmemiş: “Farklı yerlerde gördüğümüz ilginç desenleri işlemeye başladık. Motifler beğenilmeye başlandı. Daha önce elimizde bulunan bakırları işledik. Alıcı çok olmaya başladı. Hatta ben motifle yetinmeyerek evde ne tür eşyaların kullanıldığını dikkate alarak bakır kaplardan bunu yapmaya çalıştım. Bakır sahanlardan su matarası, Osmanlı askerinin kullandığı topuz ve buna benzer farklı ürünler... Bakır güğümleri parlattık ve üzerine desen verdik, misafir odasına girdi. Hatta bazı güğümleri ikiye böldük. Yarım güğüm duvara asıldı.”

Ömer usta, tuvalette, avluda el yıkamak ve abdest almak için kullanılan bakır ibriklerin odaların baş köşesine kadar girdiğini anlatırken, “Eskiden bu ibrikleri misafir odasının kapısından içeri sokmak mümkün değildi.” diyor. Bakırla ilgili 250 yıllık kültürü gelecek nesillere bu şekilde aktardıklarını anlatan Ömer usta, en azından bu eşyaları gören yeni neslin geçmişte anneleri, babaları ve dedelerinin ne kullandığını görme fırsatına sahip olduğunu ifade ediyor.

zaman
11.01.2013