Anasayfa /  Mobilya 

Mobilya
 

Türkiye'de Mobilya Dekorasyon

 

Dekorasyon, en yalın anlatımıyla mekanların kullanıma uygun ve estetik şekilde tasarlanmasıdır. Tarih boyunca farklı zamanlarda ve farklı ülkelerde birçok dekorasyon anlayışı ortaya çıkmıştır. Zaman ilerledikçe kullanıma uygun ve estetik dekorasyon tarzları yaygınlaşmış ve benimsenmiştir. Günümüzde globalleşen dünyada dekorasyon anlayışları birbirleriyle harmanlanmış ve sanatsal örnekler ortaya çıkmıştır.

Günümüzde mobilya dekorasyon artık büyük bir sektör haline gelmiştir. 1990'lardan sonra mobilya dekorasyon imalatı yapan küçük atolyeler yerini yavaş yavaş fabrikalara bırakmaya başladı. Fabrikalardaki seri ve otomasyona dönük imalat, üretim maliyetlerini aşağılara çekerek rekabetin azalmasına ve tekelleşmeye sebep oldu. Bu süreçte küçük ve orta ölçekli atölye ve mobilya dekorasyon fabrikaları birer birer kapanarak mobilya dekorasyon sektöründe tekelleşmeye neden olmuştur.

Artık büyük markaların ve büyük mobilya alışveriş merkezlerinin (Masko gibi)  televizyon,gazete,internet ve radyolarda yaptıkları reklamlar ve üretim maliyetlerinin düşük olması mobilya dekorasyon sektöründe yerlerini sağlamlaştırmalarını sağladı. Orta ölçekli mobilya dekorasyon atolyeleri hem nitelikli işgücü bulmakta hemde maliyetleri çıkarmakta zorlanıyor. Önümüzdeki yıllarda orta ve küçük ölçekli mobilya üreticisi kavramı ortadan kalkacak gibi görünüyor.Baskı Önizleme  /  Mobilyala.com Site Haritası  /   /  Yukarı 
Mobilya