Anasayfa / Mobilya Haber /  “Dünyanın en büyüğü olacak”  

“Dünyanın en büyüğü olacak”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, alanında dünyanın önde gelen üç büyük fuarı arasında yer alan MARBLE Türkiye’nin, bu yıl da kent ekonomisine milyonlarca Dolar kazandıracağını söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, 19 Nisan’da yeni fuar alanının yapım ihalesine çıkılacağını belirterek, “Yeni fuar alanı ile birlikte İzmir fuarcılığı 1,5-2 misli büyüyecek. MARBLE Türkiye, sadece metrekare olarak değil, ekonomik potansiyel olarak da dünyanın en büyüğü olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 21–24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 18. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi hem sektöre hem de İzmirlilere sevindiren haberler verdi. Sektöründe dünyanın üç büyük fuarı arasında yer alan, Türkiye’nin ise en büyük ihracat fuarı olan MARBLE Türkiye öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni fuar alanının yapımı için 19 Nisan’da ihaleye çıkılacağını, kentin gelişimi adına büyük önem taşıyan birçok projenin ihalelerinin de önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini söyledi.

İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs’le birlikte düzenlediği basın toplantısında 18. MARBLE hazırlıkları hakkında bilgi veren Başkan Kocaoğlu, bu yıl MARBLE Fuarı’na, 265’i yabancı, 898’i yerli toplam 1163 firmanın katıldığını açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, İspanya’dan ünlü mermer firması Levantina ve İtalya’dan Edilgraniti gibi dünya çapında firmaların MARBLE Fuarı’na ilk defa katılacağını, 2009-2010 ve 2011 yıllarında Hindistan’ın doğal taş sektöründe en çok ihracat yapan ve gelişme gösteren firması olarak seçilen Satı Exports’un da fuarda yer alacağını belirtti.

Kent ekonomisine dev katkı

Başkan Aziz Kocaoğlu, fuarcılık sektörünün İzmir’e yılda 300-400 milyon TL civarında bir katkı sağladığını belirterek, bir dünya buluşması niteliği taşıyan MARBLE sürecinde kent ve çevresindeki otellerin tam kapasite çalışacağını, 4 gün süresince MARBLE Fuarı’nda yurtiçi ve yurt dışından gelen katılımcı ve ziyaretçilerin, İzmir kent merkezindeki otellerin yanı sıra, çevre ilçelerdeki otellerde de konaklama rezervasyonları yaptırdığını söyledi. MARBLE’ın fuar organizasyonu olarak yaklaşık 80 farklı işkoluna kazanç olanağı doğurduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, kent dışından gelen 55 binin üzerinde ziyaretçi ile birlikte MARBLE Fuarı’nın İzmir’e yönelik kazancının yaklaşık 80 milyon dolar civarında olmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Başkan’dan ihale ve açılış müjdeleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’de yapımı planlanan yeni fuar alanı için kamulaştırma süreçlerinin tamamlandığını belirterek, 19 Nisan’da yapım ihalesine çıkılacağını açıkladı. Gaziemir’de Çevre Yolu üzerinde 337 bin metrekarelik bir alanı kamulaştırdıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “En son 1200 metrekare bir yerin kamulaştırılması kalmıştı, o da bitti. Belediye yasasına göre mutlaka gayrimenkulün tamamımın elimize geçmesi gerekiyordu. Bütün bu işlemler bitti. Bu arada proje çalışmalarını gerçekleştirdik. 19 Nisan Perşembe günü yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. En önemli dileğimiz ihale süreçlerinin uzamaması. Hızlı bir şekilde başlayıp yeni fuar alanına kavuşmak istiyoruz” dedi.

Yeni Fuar Alanı’nın, sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacağını dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, yapılacak seyir kulesinin, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacağını, amfi tiyatro şeklinde hazırlanan meydanın ise fuarlar süresince çekim merkezi haline geleceğini kaydetti.

Toplam 337 bin metrekare alan üzerine projesi hazırlanan Yeni Fuar Alanı’nda ilk etapta 110 bin metrekare alan üzerinde 7 sergi holü yapılacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Fuarda 93 bin metrekarelik kapalı otopark alanı yapılarak fuar ziyaretçi ve katılımcılarının hizmetine sunulacak. Fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak. Fuar alanı içinde 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Toplam inşaat alanı 240 bin metrekare olacak. Yeni fuar alanı projesinin ilk etabının ardından gelecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 70 bin metrekarelik bir rezerv alanı da oluşturuldu. Rezerv alan haricinde 42 bin metrekarelik bir alan da ileriki süreçte otel ve kongre merkezi yapılması amacıyla ayrıldı.”

“Dünyanın en büyük mermer fuarı İzmir’de yapılacak”

Üç senedir başta mermer ve gelinlik fuarları olmak üzere Kültürpark’daki alanın yetersizliğinden dolayı yeni katılımcıların taleplerine cevap veremediklerini dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni fuar alanıyla birlikte fuarcılık sektörünün 1,5-2 misli büyüyeceğini belirterek şunları kaydetti:

“Gaziemir’deki alandan sonda İzmir fuarcılığı büyük gelişme gösterecek. 365 gün boyunca birçok fuarı gerçekleştirme olanağına kavuşacağız. İzmir’i fuarcılık deneyimi ile artık bölgenin en önemli fuar merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz. Bunun için altyapıya ihtiyaç vardı. Şimdi onu gerçekleştiriyoruz. Diliyorum başarılı bir müteahhitle kısa sürede fuara kavuşuruz. Kültürpark’ta 24 bin 500 m² büyüklündeki hollerin bulunduğu yerde, fuar alanının bitmesinden sonra restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Hedefimiz hem fuar alanını, hem Türkiye’nin en büyük kongre merkezini bu hollerde kentin hizmetine sunacağız. Bu ikisini at başı bitirdiğimizde İzmir hem fuar, hem kongre sektöründe hak ettiği ama altyapısı olmadığı için gelemediği yerlere gelecek, bu alanlarda dünya ölçeğinde büyüyecek. Ben inanıyorum ki yeni fuar alanımız bittiğinde, dünyanın en büyük mermer fuarı İzmir’de yapılacak. Sadece metrekare olarak değil ekonomik potansiyel olarak da dünyanın en büyüğü olacak. Bu da İzmirlileri gururlandıracaktır.”

Opera binası ve gemi ihaleleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projesi yarışma ile belirlenen opera binasının sözleşmesinin de önümüzdeki günlerde imzalanacağını duyurdu. İzmir opera binasının İzmir’in simge yapılarından biri olacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e özellikle Karşıyaka bölgemize zenginlik katacağı, kentin simge binalarından biri olacağı düşüncesiyle planladığımız opera binasının 2013 yılında temelini atmayı planlıyoruz. Türkiye’de ilk defa opera binası olarak projelendirilen bir binayı hayata geçireceğiz. İzmir bir kez daha bir ilke imza atacak” dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, Alsancak Hocazade Camii karşısındaki alanda yapımı planlanan elektronik otoparkın ihalesinin ise 27 Mart’ta yapılacağını açıkladı. 30 Nisan’da yeni körfez gemileri için ihaleye çıkacaklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Denizcilik İşletmeleri’nden devralınan vapurlardan sonra ilk defa gemi ihalesine çıkılıyor. Deniz ulaşımında yepyeni bir sayfa açacağız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 30 Mart Cuma günü Bornova metrosunun iki istasyonu için açılış töreni yapılacağını da sözlerine ekleyerek, “Bornova ve Evka 3 istasyonlarının açılışına tüm İzmirlileri davet ediyorum” dedi. Önümüzdeki Temmuz Ağustos aylarında kent ve kıyı tasarımı projelerinin de bölüm bölüm ihalelerinin yapılacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, 2014 yılı gibi İzmir’in bir tasarım kenti olma hedefinin hayata geçeceğini vurguladı.Baskı Önizleme  /  Mobilyala.com Site Haritası  /   /  Yukarı 
Mobilya